Kак да изчислите възвръщаемостта от инвестиция в ERP система? (част 2)

Няма универсален начин за максимизиране на възвръщаемостта на инвестициите (от англ. Език return of investment, ROI) в ERP система, тъй като всеки бизнес има специфични цели и ресурси, с които работи. Съществуват и специфични за отрасъла съображения – бизнес в сферата на услугите не е подложен на същите проблеми с веригата на доставки като производствена компания, например.

Въпреки това, следните пет съвета могат да ви помогнат да извлечете допълнителна стойност от вашата система, независимо дали сте избрали локално базирано или облачно ERP решение.

1. Приоритизирайте обучението

Единственият начин да се гарантира, че нова ERP система ще донесе възвръщаемост, е служителите да приемат новият начин на работа и да използват софтуера в пълния му потенциал.

Обучението на служителите ще увеличи разходите за внедряване на ERP софтуера в началото. Това на пръв поглед ще намали възвръщаемостта на инвестицията, но тези първоначални инвестиции се изплащат бързо – и след това започват да носят дългосрочна възвръщаемост, която обръща съотношението в положителна посока.

Служителите, които не са обучени и насърчавани да използват новата ERP система, продължават да използват електронни таблици и ръчни процеси, което значително намалява ефекта от тази мащабна инвестиция в софтуер.

Научи повече: ERP системите и ЕВРОТО – как да се подготвите? (ОБНОВЕНА)

2. Подкрепа от ръководството

Въвеждането на ERP зависи от визията на компанията и ангажираността на висшият мениджмънт към използването на новото решение. Важно е всеки изпълнителен директор, ръководител на отдел и мениджър в компанията да подкрепи използването на новия ERP софтуер и да разбере неговата критична роля за растежа и успеха на бизнеса.

Това е ключът към трансформацията и към ангажирането на служителите в този процес.

3. Никога не спирайте да оценявате

Друг ключ към максимизирането на възвръщаемостта на инвестициите в ERP е постоянно да оценявате и усъвършенствате подхода си. Добре би било, ако поне веднъж годишно бизнес лидерите извършват преглед на приходите и разходите от внедрения софтуер – сравняват ги с базовите си показатели и  обмислят нови начини за намаляване на разходите и извличане на стойност от системата и данните, които тя предоставя.

Облачната ERP системата NetSuite позволява на бизнеса да задава ключови показатели за ефективност (KPI) на отделно ниво и за цялата компания и да ги следи стриктно, за да се гарантира, че те постоянно се подобряват. Това е от решаващо значение, за да може компанията да продължи да работи за постигането на конкретните си цели, в допълнение към по-широкото намаляване на разходи и време.

4. Бъдете реалисти относно разходите и ползите

Известно е, че е трудно да се оцени цената на внедряването на нова технология, особено за малки и средни компании, които преминават към по-комплексен начин на работа. Много компании се обръщат към своя ERP доставчик или партньор по внедряването за насоки относно графиците, разходите и ефективното и ефикасно обучение на служителите. Също толкова важно е да се измерят точно ползите от новата ERP система, за да се получи пълна картина на възвръщаемостта на инвестицията, вкл. материални и нематериални ползи.

5. Избягвайте често срещаните „подводни камъни“

Редица често срещани капани пречат на фирмите да реализират пълния потенциал на своите ERP системи. Най-често срещаният капан е третирането на имплементацията на ERP като традиционно внедряване на технология, с еднократни начални разходи и кратък период на възвръщаемост. В действителност повечето успешни внедрявания на ERP софтуер се реализират на етапи във времето, като възвръщаемостта на инвестициите се изчислява на всяка фаза.

Важно е също да се знае кога измерването на възвръщаемостта на инвестициите да бъде преустановено, особено при облачни ERP системи. В случай на капиталов разход, като например машина с очакван експлоатационен живот от 10 години, е лесно да се изчисли нейната стойност и възвръщаемост за всяка година и да се спре изчисляването им, след като машината бъде изведена от експлоатация. В случая на облачен софтуер обаче, рядко има определен срок, особено като се има предвид, че ъпгрейдите и актуализациите се извършват автоматично. В даден момент ERP системата става част от стандартната оперативна процедура на бизнеса и ROI вече не се измерва.

Прочети още по темата: Какво трябва да знаете за ERP системите (обновена 2024)


От решаващо значение е да бъдете самокритични и строги при определянето на показателите и изчисляването на ROI. Не всички предприятия разполагат с капацитета или експертния опит да изчисляват показатели като вътрешна норма на възвръщаемост или прагова норма, което е разбираемо, като се има предвид, че те са фокусирани върху основната си стратегия и растеж.

Разумен подход е да се започне с определяне и съгласуване на бизнес изискванията с целите на отделите, като например премахване на изолираните структури или интеграция между процесите. За тази цел NetSuite предлага на своите клиенти карти за оценка на бизнес нуждите и карти за оценка на общата стойност на инвестицията, за да им помогне в тази задача и да внесе яснота в изчисленията на възвръщаемостта на инвестициите.

Научи повече: Как ERP софтуерът революционизира свиневъдството в Бони Холдинг


Заключение

ERP системите са големи и комплексни, и засягат всяка част от бизнеса, от финансите до обслужването на клиенти. Достатъчно предизвикателство е да се анализира въздействието на ERP върху всички тези операции, а още по-трудно е да се изчисли възвръщаемостта в различни бизнес линии, които се проявяват под различни форми и в различни моменти от жизнения цикъл на ERP.

Но успешно внедрена ERP система може да предостави на вашия бизнес безпрецедентен поглед върху неговата ефективност, отваряйки нови възможности за увеличаване на приходите, тъй като същевременно намалява разходите и спестява ценно време. Тук се проявява истинската възвръщаемост на инвестицията и тук съветите, описани по-горе, могат да гарантират максимална възвръщаемост.

Това е и причината, поради която много компании избират облачно ERP. Без необходимост от управление на ИТ инфраструктура или промени в ресурсите, компаниите могат да получат прозрачност на своите операции, да разширят основната си платформа за управление и да получат ясна представа за възвръщаемостта, която се надяват да постигнат от внедряването. 

Вижте първата част на статията, в която разглеждаме начините, по които може да се изчисли възвращаемостта на инвестицията в ERP.

Източник: The ROI of ERP Systems


В Balkan Services разполагаме с експертни познания за бизнеса, технологиите и законодателството, владеем и трите езика. Ще ви изслушаме внимателно и посъветваме за избор на точната бизнес система за вашите нужди.

Balkan Services внедрява софтуерни решения за бизнеса от 2006 г. и има завършени повече от 750 проекта за над 400 клиента. Следваме изпитана методология на внедряване с ясни стъпки и ноу-хау за добрите практики.

Balkan Services
Balkan Services

Balkan Services внедрява софтуерни решения за бизнеса от 2006 г. и има завършени повече от 720 проекта за имплементация на бизнес софтуер и изграждане на цялостна IT инфраструктура за 390+ компании. Следваме изпитана методология на внедряване с ясни стъпки и ноу-хау за добрите практики.